Porodica za stolom

Autor: A. Pleša

Prilika za razgovor i bliskost…

Zajednički obroci u porodici sve su ređi. Zbog raznih obaveza, porodice često ne ručaju zajedno čak ni vikendom, a to je baš pravo vreme za okupljanje i druženje sa članovima porodice – uz ručak, u šetnji, razgovoru ili nekoj drugoj zajedničkoj aktivnosti. To je vreme za negovanje međusobnih odnosa, za bliskost i zajedništvo.

Tempo je vikendom smireniji nego tokom sedmice i sam ručak obično je nešto pažljivije osmišljen. To je idealna kombinacija za okupljanje porodice i neformalni, opušteni razgovor. Za stolom treba izbegavati teške teme, razgovore o neuspesima u školi ili na poslu, prekoravanje, disciplinovanje i sl. Pozitivan ton i humor dobitna su kombinacija za topao porodični obrok. Tokom obroka treba isključiti TV. Upaljen televizor otežava komunikaciju među članovima porodice.

Prehrambene navike kod dece razvijaju se od najranijeg životnog doba. U porodicama u kojima se obroci jedu zajednički, za stolom, deca dokazano konzumiraju više zdravih namirnica i manje onih nepoželjnih. Logično, takva deca imaju i manje problema sa gojaznošću i zdravljem uopšte.

Zajednički obroci doprinose boljem fizičkom, ali i psihičkom zdravlju svih članova porodice. Osim toga, deci daju topao osećaj pripadnosti i sigurnosti, a pogoduju i boljim bračnim odnosima.

Iako je obrok ono što naizgled povezuje porodicu, to ne znači da to treba biti posebno komplikovan obrok za koji treba puno truda i vremena. Može se pripremiti i neko jednostavnije jelo. Važnije je da svako na svoj način doprinese zajedničkom obroku i da je atmosfera za stolom ugodna. Poželjno je eksperimentisati sa novim jelima – ukusima, namirnicama i načinima pripreme, i tako decu podstaknuti da isprobavaju raznoliku hranu. Važno je ništa ne nametati na silu i ne pokazivati razočaranje, ako dete nešto ne želi probati. Možda se sledeći put iznenadite…

Prilikom obroka ne treba preterano paziti na ponašanje za stolom, ali na primeren način treba poučiti decu o tome šta je pristojno i poželjno, a šta nije.
Poželjno je da se svi članovi porodice okupe i sednu za sto u isto vreme i zajednički započnu obedovanje i isto tako da svi završe sa obrokom u isto vreme.

Zajedničko pospremanje nakon obedovanja dodatno zbližava porodicu. I ono se može obaviti uz šalu i vedar razgovor.

S vremena na vreme dobro je prekinuti rutinu i poslužiti obrok na terasi, organizovati piknik na livadi, pustiti neku dobru muziku ili izmisliti neki poseban povod za zajedničko obedovanje.

Izvor: prakticanzivot.com

(Visited 4.242 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *