Autor: Nalika Unantenne
On je najbogatiji čovek na svetu i osnivač moderne kompjuterske industrije, zato verujemo da zna o čemu priča što se tehnologije tiče.
U skorašnjem intervjuu, ovaj milijarder otkriva da se deci ne treba dozvoliti posedovanje telefona sve do najranije njihove četrnaeste godine.
Eksperti u roditeljstvu i tehnologiji se slažu s ovim, zbog najnovijih istraživanja koja otkrivaju mane izloženosti dece tehnologiji i interentu u ranom dobu.
Bilova i Melindina pravila za njihovu decu:
– Nisu dozvolili svojoj deci da poseduju mobilni sve do njihove četrnaeste godine.
– Gledanje u ekran je ograničeno u toku dana, što im daje prostora za porodično vreme.
– Telefoni nisu dozvoljeni za vreme obroka.
– Svakog dana primenjuju taktiku ranog odlaženja u krevet.
Zašto je previše gledanja u ekran loše za decu
Da, stvarno nervira kada pokušavate da pridobijete pažnju svog deteta, a ono neće ni da vas pogleda, jer previše zuzeto buljenjem u telefon. Ali negativni efekti idu mnogo dublje od ovoga.
– Otvaraju se mračna i opasna vrata interneta što vaše dete izlaže opasnostima kao što su predatori, zlostavljači i opasne igrice i izazovi.
– Može da utiče na razvoj mozga kod mladje dece.
– Može ih učiniti lenjima. Na primer, kada dete čuje majku kako mu priča priče, mora da uključi mnoge kognitivne procese da bi vizuelizovao i razumeo priču. Tablet, s druge strane, će to učiniti umesto njega.
– Može uticati na društveni razvoj i zdravlje, otežavajući detetu da stiče stvarne prijatelje.
– Podstiče zavisno ponašanje koje može negativno uticati na vaše dete, tokom njegovog života.
Mame i tate, ne kažemo da je pametni telefon nešto loše. Toliko ima dobrih aplikacija i edukativnih aktivnosti, priča, pesama koje mogu pomoći razvoju vašeg deteta.
Ključ je u postavljanju pravila – kao što to činite i za druge stvari u vaspitanju – i budite striktni u njihovom primenjivanju i potrudite se da se i vaše dete toga drži.
Izvor: www.theasianparent.com