Snaga volje – kako da je povećate vežbanjem

Postoji intimna veza između snage volje i vežbanja, i ovo se najlakše primeti u teretani.

Volja je ono što mi pomaže da se nacrtam u teretani skoro svakog jutra, pet dana u nedelji, uprkos lošem vremenu, umoru ili nedostatku motivacije.

Kada stignem u teretanu pomaže mi da uradim ono zbog čega sam došao, bez varanja.

Međutim, moja volja nije uvek tako jaka.

Pristupanjem nivou snage volje prilikom vežbanja, naučio sam kako da je ojačam tako da se prelije i na ostale oblasti mog života.

Hajde da pričamo o tome kako da i vi ovo uradite. Mi koristimo snagu volje sve vreme, mada to obično prođe nezapaženo.

Fokusirajmo se na vežbanje, s obzirom da nam je volja tu najčešće i najviše potrebna. Vežbanje može učiniti da se osećamo zaista dobro, opušteno, da nam da snagu, energiju, povećanu motivaciju i još mnogo toga.

Istovremeno, vežba može da nas odvede u ekstreme, kao što je osećaj nelagodnosti, pa čak i bol.

Ne kažem da bi trebali da se namerno povređujete, ali ovi već nastali teški trenuci vam mogu pomoći pri proceni vaše snage volje.

Izgleda da ima istine u starom klišeu “Bez muke nema nauke”

Osećaj ili očekivanje bola i nelagodnosti nas čuva od prelaska određenog, često nevidljivog, praga straha da ćemo se osećati još gore. Prilikom vežbanja, pojaviće se na mnogo načina, kao što su:

  • Umor, slabost ili malaksalost
  • Manjak vazduha
  • Napetost mišića, upale, bol
  • Osećaj vrućine itd.

Štaviše, bol i nelagodnost se može manifestovati mentalno i emotivno, kao što je zamišljenost ili mentalni umor, zabrinutost ili anksioznost, stres, nedostatak samopouzdanja ili dostojanstva, osećaj inferiornosti itd. U takvim trenucima, negativno mišljenje o sebi preuzima kontrolu.

Iako ova negativnost prema sebi samom može biti uzrok manjka snage volje, to takođe može biti njen efekat, ili čak oboje , njen uzrok i posledica. To je taj suptilni unutrašnji dijalog na koji moramo obratiti pažnju. Kada se pojavi, možemo sebi postaviti sledeća pitanja:

  • Šta trenutno govorim sebi?
  • Kako ono što govorim sebi utiče na mene?
  • Da li mi služi? Ako ne, onda…
  • Šta ako nije tačno?
  • Šta umesto toga može biti istina?

To nije uvek lako

Može biti teško da postavite sebi ova pitanja dok u rukama držite veliki teret, ili sa vas kaplje znoj. Primećivali mi to ili ne, negativne misli vrebaju u našoj glavi u ovakvim situacijama. Međutim, često su ispod nivoa svesti.

One su kao veći, ali ispod površine skriveni deo ledenog brega. Polako cepaju naše najbolje namere i guraju našu volju u ambis. Dok vežbamo, ove misli nam otežavaju da guramo napred, teraju nas da odustanemo rano ili nas kompletno odvraćaju od vežbanja.

Kao što znate, rezultat je obično razočarenje koje ojačava ovaj začarani krug, čineći naredni trening isto tako teškim, ako ne i težim. Dakle, očigledno je jako važno da postanete svesni svog unutrašnjeg razgovora dok vežbate. Ali kako?

Kako postati svestan unutrašnjeg razgovora

Možete početi postavljanjem pitanja odozgo pre treninga, između setova ili vežbi, ili odmah nakon treninga.

Takođe, obratite pažnju na dolazeća osećanja zato što su odličan pokazatelj naših misaonih obrazaca.

Jednom kada steknete dobru predstavu o tome što sebi govorite, možete početi sa izazovima. Negativni razgovori mogu biti zamenjeni produktivnijim mislima.

Na primer, možete da potvrdite da nešto želite, umesto da to preispitujete u svom umu iznova i iznova.

Kako budete “hvatali” svoje unutrašnje misli, sve bolje ćete upoznavati sami sebe. Razumećete kako vaš unutrašnji dijalog utiče na vaš život, trening ili obaveze.

Ovo vas stavlja u bolju poziciju prilikom suočavanja sa mislima koje pokušavaju da kompromituju vaše želje i namere. Pomoći će vam da izgradite više volje, učiniće vas pozitivnijim, i stvoriti krug produktivnosti umesto začaranog kruga.

(Visited 1.462 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *