Božja otkrivenja

Kako se Bog otkriva čoveku?

Jedno od najdubljih pitanja koje čovek vekovima postavlja glasi: Kako možemo upoznati Boga? Da li je On skriven i nedostupan, ili se otkriva onima koji Ga traže? Ovo je večna težnja čovečanstva – želja da dodirnemo nevidljivo, da razumemo večnu stvarnost i pronađemo smisao koji nadilazi život ovde i sada.

Biblija i ljudsko iskustvo svedoče o istoj istini: Bog ne ostaje nepoznat. On se otkriva – strpljivo, jasno i na različite načine – kako bi svaki čovek mogao da Ga upozna i stupi u odnos s Njim. Bog se ne nameće, ali se otkriva. Pitanje nije da li On govori – već da li mi slušamo.

Sledeći pregled pokazuje pet načina na koje se Bog otkriva čoveku, otvarajući put ka istinskom upoznavanju i spasenju.

Bog nam se otkriva kroz prirodu. U Svetom pismu čitamo: „Nebesa kazuju slavu Božju, i delo ruku Njegovih objavljuje svod nebeski.” (Psalam 19,1) Priroda je prva knjiga kroz koju Bog govori čoveku. Pre nego što je postojala Biblija, postojalo je nebo iznad nas i zemlja pod našim nogama. Svaka zvezda, svaka kap vode i svaki cvet svedoče o Njegovoj sili, mudrosti i ljubavi.

Apostol Pavle piše: „Njegove nevidljive osobine – večna sila i božanstvo – jasno se vide od postanka sveta po onome što je stvoreno.” (Rimljanima 1,20) Red u svemiru ukazuje na Um koji stoji iza njega. Zakonitosti prirode govore o Zakonodavcu. Svrhovitost života svedoči o Stvoritelju koji stvara s namerom. Da li je sve to rezultat slučajnosti ? Nipošto! Priroda jasno ukazuje na Tvorca. Priroda je  tihi, ali nepogrešivi i postojani glas Stvoritelja. Ona ne viče, ali svedoči.

Kada vidiš tragove stopala u pesku, ne razmišljaš dugo da li je neko prošao tuda. Trag ukazuje na prisustvo. Tako i svet oko nas – nije dokaz slučaja, već trag Stvoritelja.

Bog nam se otkriva kroz savest. U Svetom pismu čitamo: „Oni tako pokazuju da je ono što zahteva Zakon upisano u njihovim srcima. To svedoči i njihova savest i njihove misli koje se među sobom optužuju ili brane.” (Rimljanima 2,15) Bog ne govori samo spolja – On govori i iznutra.

Svaki čovek nosi unutrašnju svetlost koja razlikuje dobro od zla. To je glas Božji u srcu, koji nas upozorava, usmerava i poziva na istinu. Čak i kada niko ne gleda, čovek zna kada je pogrešio. Nema kamere, nema svedoka ali postoji nemir. Taj glas u nama svedoči da postoji Viši autoritet od društva i zakona. To je savest koja nas podseća na Boga, pohvaljuje kad činimo dobro, a opominje kad činimo zlo. Ona svedoči da postoji Vrhovni Zakonodavac i Sudija.

Filozof Emanuel Kant je rekao: „Dve stvari me sve više zadivljuju i podstiču na razmišljanje: zvezdano nebo iznad mene i moralni zakon u meni.”1 Zaista, kad bismo imali samo savest kao dokaz o Bogu – ona bi bila dovoljna.

Bog nam se otkriva kroz Sveto pismo. U Svetom pismu čitamo: „Tražite u Knjizi Gospodnjoj i čitajte, ništa od ovoga neće izostati i ni jedno neće biti bez drugoga; jer što kažem on je zapovedio i duh će ih njegov sabrati .” (Isaija 34,16) Priroda govori o Božjoj sili. Savest govori o Njegovoj pravdi. Ali Sveto pismo govori o Njegovom srcu.

Sveto pismo, ili Biblija, je najpotpunije otkrivenje o Bogu. Kroz proroke i apostole On otkriva svoju volju, svoj karakter i plan spasenja. Proročanstva, koja su se tačno ispunila, potvrđuju da postoji Biće koje unapred zna i otkriva šta će se zbiti . Istorija naroda, najavljena u Svetom pismu, pokazuje da Bog upravlja događajima sveta prema svom cilju. Ko poznaje Bibliju – poznaje Božji glas.

Bog nam se otkriva kroz Isusa Hrista. Sveto pismo jasno pokazuje da je Bog kroz istoriju govorio ljudima na različite načine, ali da je najpotpunije otkrivenje dato kroz Njegovog Sina: „Mnogo puta i različiti m načinom govorio je Bog nekada ocima preko proroka; na kraju ovih dana govorio je nama preko svoga Sina, koga je postavio za naslednika svemu.“ (Jevrejima 1,1.2)

U Isusu Bog prestaje da bude apstraktna ideja. On postaje Ličnost. Isus pokazuje kako izgleda Božja ljubav u telu – kako Bog govori, prašta, saoseća i spasava. Zato Isus može da kaže: „Ko mene vidi, vidi Oca.” (Jovan 14,9)

Ako želiš da upoznaš nečije srce, ne slušaš glasine, već upoznaš tu osobu. Isus je Božje „lice” okrenuto ka čoveku. Kroz Hrista, Bog se približava svakom čoveku. Njegova reč postaje živa. Njegova ljubav opipljiva. Njegova svetlost vodi nas ka večnom životu.

Kroz lično iskustvo i susret s Bogom. Bog se ne otkriva samo kroz tekstove i argumente, već i kroz život. Kroz molitvu, radost, gubitke, pitanja, krize i tihe trenutke spoznaje – Bog govori srcu. Svaki iskren susret s Njim menja čoveka iznutra: oblikuje karakter, isceljuje rane i usmerava ka istini. Bog nije teorija koju proučavaš – On je Ličnost koju upoznaješ.

On nas poziva da Ga tražimo i da budemo otvoreni za susret s Njim: „Tražite i daće vam se; kucajte i otvoriće vam se.” (Matej 7,7) Kada ga tražimo iskreno, Bog postaje prisutan u našim svakodnevnim koracima – u tišini molitve, u izazovima i u trenucima radosti , i pokazuje nam put ka životu koji nadilazi prolazno.

Pitanje je sada: Zašto mnogi ljudi ne poznaju Boga? I pored tolikih otkrivenja, mnogi ljudi ostaju slepi za Božju prisutnost. Razlog je jednostavan – ne žele da ga upoznaju. Apostol Pavle kaže: „Jer kad poznaše Boga ne proslaviše ga kao Boga niti mu zahvališe, nego zaludeše u svojim mislima, i potamne nerazumno srce njihovo. Kad se građahu mudri – poludeše.” (Rimljanima 1,21.22) Nisu problem dokazi – problem je ljudsko srce.

Dragi prijatelju, Bog nije skriven. On nam se otkriva kroz prirodu, kroz našu savest, kroz Sveto pismo, kroz lična iskustva sa Bogom i na najsavršeniji način kroz Isusa Hrista. Pitanje zato nije da li se On otkriva, već da li mi želimo da ga vidimo i upoznamo.

Možda će vas zanimati sledeće emisije:

Hristos u tebi

Čovek veći od Boga

(Visited 4 times, 4 visits today)

Leave A Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *