Razdražljivi tinejdžeri: Biologija i moderan život mogu stvoriti savršenu oluju

Današnji tekst dolazi od stručnjaka za spavanje i otkriva pravi razlog zbog koga su tinejdžeri i adolescenti razdražljivi (i to nije ono što mislite).

Ako ste roditelj tinejdžera, verovatno ste upoznati s gunđanjem, prevrtanjem očima i povremenom mrzovoljom. Ponekad se pojavi iznenada, a to obično nije tipično za vaše dete. Ne brinite… postoji razlog za to.

Važno je znati da se u telu vašeg tinejdžera dešavaju značajne biološke promene dok pokušava da se snađe u stvarnosti tinejdžerskog života, što ga često ostavlja neispavanim. Nedostatak sna može uticati ne samo na sposobnost vašeg deteta da reguliše emocije, već i na njegov potencijal da postigne najbolje rezultate.

Biologija radi svoje

Prvi korak u razumevanju razdražljivosti vašeg tinejdžera jeste saznanje šta se dešava unutar njegovog tela. Telo koristi redovne 24-časovne cikluse, poznate kao cirkadijalni ritmovi, kako bi kontrolisalo ciklus spavanja i budnosti. Negde u kasnom predtinejdžerskom ili ranom tinejdžerskom dobu, dolazi do fundamentalne promene u cirkadijalnim ritmovima, poznate kao pomak faze spavanja. Umesto da oseća pospanost u osam ili devet sati uveče, vaš tinejdžer odjednom ostaje budan do deset ili jedanaest sati. Ova promena može delovati kao nesanica, ali je prirodan deo adolescencije.

Pritisak obrazovanja

Istovremeno dok se telo vašeg tinejdžera menja, on pohađa škole koje najčešće imaju najranije termine za početak nastave u celom gradu. Mnoge osnovne i srednje škole počinju između sedam i osam sati ujutru, dok neki časovi čak počinju i ranije.

Rani termini otežavaju vašem tinejdžeru da dobije potreban san, naročito ako ne zaspi pre 11 sati uveče. Istraživanja su pokazala da škole s kasnijim početkom nastave beleže bolje rezultate testova, kao i smanjenje broja saobraćajnih nezgoda među učenicima.

Količina i težina domaćih zadataka takođe raste u ovom uzrastu. Vaše dete možda sada provodi više vremena nego ikada učeći i radeći domaće zadatke, jer ocene utiču na njegov srednjoškolski dosije i prijem na fakultet. Više vremena za učenje često znači kasnije odlazak na spavanje.

Više vannastavnih aktivnosti

Ako vaš tinejdžer učestvuje u vannastavnim aktivnostima, one s godinama postaju zahtevnije. Prikupljanje sredstava, putovanja i obaveze tokom vikenda postaju uobičajeni u srednjoj školi. Iako je lako reći da bi trebalo da pojednostavi raspored i smanji aktivnosti, fakulteti često uzimaju u obzir vannastavne aktivnosti pri prijemu. Što je više angažovan, manje mu vremena ostaje za spavanje.

Početak društvenog života

Društveni život tinejdžera ne može se zanemariti. Mnogi tinejdžeri provode više vremena s prijateljima nego ikada ranije. Danas se društveni život ne završava samo na fizičkom druženju. Mnogi tinejdžeri provode sate „družeći se“ putem poruka i društvenih mreža, što lako može da utiče na vreme za spavanje.

Kombinacija koja oduzima san

Kombinacija bioloških promena, obrazovnih zahteva, vannastavnih aktivnosti i društvenog života ostavlja malo prostora za san u životu mnogih tinejdžera (da ne zaboravimo, neki možda imaju i honorarni posao). Ipak, tinejdžerima je potrebno osam do deset sati sna da bi funkcionisali najbolje.

Bez adekvatnog odmora, telo i mozak usporavaju i menjaju način funkcionisanja. Neuroni u mozgu usporavaju brzinu prenosa poruka, što usporava reakcije, sposobnost rasuđivanja i donošenje odluka. Takođe, kratkoročno pamćenje pati od nedostatka sna. Bez sna, vaš tinejdžer će teže pamtiti naučeno i manje efikasno učiti. Deca koja više spavaju postižu bolje rezultate u ključnim oblastima poput pisanja i matematike.

Nedostatak sna utiče na više od obrazovnih dostignuća. San igra ključnu ulogu u regulaciji apetita i metabolizma. Kada je neispavan, mozak oslobađa više hormona gladi i manje hormona sitosti, što povećava rizik od prejedanja i neželjenog povećanja telesne mase. Hronična neispavanost doprinosi gojaznosti, što povećava rizik od dijabetesa, srčanih oboljenja i visokog krvnog pritiska.

Šta možete učiniti i kako pomoći

Vi možete pomoći svom tinejdžeru da dobije potreban san. Roditelji, tinejdžeri i školski administratori mogu zajedno da osmisle školski raspored koji podržava biološke potrebe adolescenata za boljim akademskim rezultatima. Takođe, možete pomoći stvaranjem zdravih uslova za spavanje u njegovoj sobi. Ako spava na leđima ili na boku, dušek treba prilagoditi njegovim preferencijama. Udoban krevet predstavlja važan korak ka boljem snu.

Takođe, pomozite svom tinejdžeru da razvije dobre navike koje će mu koristiti tokom života, kao što su:

  • Određeno vreme za spavanje: Ovo je težak zadatak za tinejdžere koji vole da duže spavaju vikendom. Međutim, striktno vreme spavanja pomaže u uspostavljanju zdravih cirkadijalnih ritmova. Redovan raspored sna omogućava telu da prepozna kada je vreme za oslobađanje hormona za spavanje.
  • Večernja rutina: Vašem tinejdžeru može izgledati kao da je prestar za rutinu pred spavanje, ali ona može značajno pomoći onima koji imaju problema s uspavljivanjem. Topla kupka, čitanje knjige ili slušanje tihe muzike mogu biti deo te rutine. Kada se rutina ponavlja svaki dan u isto vreme, to pomaže telu da prepozna vreme za spavanje.
  • Ograničavanje vremena pred ekranom: Jaka plava svetlost sa elektronskih uređaja poput televizora, telefona i laptopova može suzbiti oslobađanje hormona za spavanje. Gašenje ekrana dva do tri sata pre spavanja pomaže u održavanju redovnog ciklusa spavanja.
  • Izbegavanje stimulansa: Iako vaš tinejdžer može misliti da mu je potreban energetski napitak za učenje, kofein može odložiti san. Podstaknite ga da prestane s unosom stimulansa najmanje četiri sata pre spavanja.
  • Menjanje kućnih poslova za vreme pred ekranom: Ovo je odlična taktika za tinejdžere. U ovom uzrastu mogu naučiti važnost rada pre zabave. Dajte im zadatke koje treba obaviti kako bi dobili vreme za korišćenje telefona i postavite jasna pravila.

Izvor: your modern family

(Visited 7 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *