Jedan od najvećih izazova u životu svakog roditelja jeste naterati svoju decu da slušaju i ispunjavaju ono što im je rečeno. Ono što je iznenađujuće, slušanje obično nije problem. Na primer, recimo da ste nekoliko puta rekli svojoj tinejdžerki: „Iznesi smeće pre večere“, ali ona se još uvek ne odaziva. Sada, pokušajte da tiho izgovorite istu komandu u njeno uvo. Gotovo sam sigurna da će reagovati. Ali pitanje je da li će uraditi ono što ste tražili bez prigovaranja.
Problem nije nužno u tome što naša deca ne slušaju. Deca slušaju, i uz malu promenu u načinu komunikacije sa njima, ovaj aspekt se može brzo rešiti. Najveći izazov dolazi kada roditelji traže od svoje dece da urade nešto, a onda se suočavaju s neposlušnošću.
Zašto moje dete ne sluša?
Vratimo se na osnove brzo. Pitajte se — da li je vaše dete odraslo? Da li deca mogu da donose odluke kao odrasli? Da li mogu da imaju posao kao odrasli? Da li su naučili sve socijalne veštine kao odrasli? A Sada se zapitajte: Da li deca mogu da slušaju i odgovaraju kao odrasli?
Odgovor? Apolutno ne. Zašto? Zato što još uvek uče. A ko im je učitelj? Vi.
Roditeljstvo, u osnovi, jeste učenje. Vaš je posao da pokažete svojoj deci kako da slušaju i prate uputstva. Ali ponekad zaboravljamo da je našoj deci potrebno vreme i razumevanje da sve to shvate. Dakle, dok ih učite kako da slušaju i prate, ne zaboravite da im ukažete istu milost koju i vi volite da primite kada nešto učite.
Ponašanje ili srce – Podizanje robota ili kritičkog mislioca?
Ako želimo da odgajamo robote, možemo da koristimo sve moguće metode da ih nateramo da rade ono što želimo i kada to želimo. I, budimo iskreni, to je lakše nego raditi posao koji roditeljstvo često zahteva. Ali kakav će biti stav njihovog srca? Hoće li raditi ono što tražite zato što vas se plaše ili zato što zaista žele da urade ono što ste tražili?
Na blogu želim da izazovem roditelje da obrate pažnju na srca svoje dece, ne samo na njihovo ponašanje. Šta to znači? Nemojte samo reagovati na ponašanje svog deteta, već negujte, obratite pažnju i razumite njegovo srce.
Na primer, ako vaše dete laže, da li ćete ga samo poslati u njegovu sobu i odrediti mu kaznu ili ćete razgovarati s njim o posledicama laganja? Da li ćete se poistovetiti s njim i podeliti onu situaciju kada ste i vi lagali i kako vas je to negativno pogodilo? Da li ćete, saosećajno, reći: „Potpuno razumem kako je ponekad teško reći istinu, ali Bog nas poziva da budemo iskreni jer je to ispravno?“ I dok kazna može biti potrebna, važno je da im pomognete da razumeju zašto je to potrebno.
Kada pomažete svom detetu da razume „zašto“ u životu, vi ga učite da razmišlja svojom glavom. To je ono što će napraviti razliku u njihovom odrastanju, pa će umesto da postanu roboti koji samo rade ono što su im roditelji rekli, postati zrele osobe koje razmišljaju, promišljaju i donose odluke na osnovu Božjih standarda za svoj život, a ne pokušavajući da ugode roditeljima.
Sada kada smo malo dublje istražili neke od osnovnih delova odgajanja dece koja će biti spremnija da poslušaju, hajde da razgovaramo o nekim praktičnim savetima.
7 načina da pomognete svom detetu da sluša i ispunjava zadatke
- Pomozite svom detetu da sluša tako što ćete mu dati najmanje 15 sekundi da odgovori
Sećate li se kada sam rekla da deca nisu odrasli? Mozak deteta još uvek nije u potpunosti razvijen, što je naučno objašnjenje zašto im je potrebno malo više vremena da nešto „prerade“. Dakle, sledeći put kada kažete nešto, a dete nije bilo ometeno, dajte mu malo vremena! Ako ipak još uvek nije shvatilo, možete pokušati da kažete: „Mogu li da na trenutak dobijem tvoj pogled dok ti ovo pričam?“ Ili mu čak šapnite to na uvo! Takođe, svako dete je drugačije, pa će vam dosta pomoći ukoliko otkrijete najbolji način komunikacije s vašim detetom.
- Pomozite svom detetu da sluša tako što će vam ponoviti ono što ste rekli
„Treba da završiš s čitanjem za 10 minuta kako bi mogao da ideš na spavanje. Kada treba da budeš gotov?“ Zatim ga podstaknite da pogleda na sat i ponovi vreme kada bi trebalo da završi. Takođe, bolje je ne davati im dug spisak zadataka i nadati se da će sve zapamtiti. Umesto toga, dajte im jedan zadatak kako biste izbegli da preopteretite njihov mali mozak. Opet, njihovi mozgovi nisu u potpunosti razvijeni, i uče toliko toga tokom dana! Imajte strpljenja!
- Pomozite svom detetu da sluša tako što ćete promeniti način izražavanja
Umesto da kažete: „Možeš li izneti smeće?“, pretvorite to u komandu. Na primer, recite: „Treba da izneseš smeće odmah.“ Ovo može biti navika koju je teško promeniti kod većine roditelja, ali korišćenje komandi umesto pitanja smanjiće detetovu želju da odgovara i iznosi izgovore zašto to ne želi da uradi. Osim ako ne prikupljam informacije od svog deteta, ovo se pokazalo vrlo korisnim u našoj kući!
- Pomozite svom detetu da sluša tako što ćete eliminisati ometanja
Ako pokušavate da pridobijete pažnju svog deteta dok je TV uključen, beba plače, a svi užurbano pokušavaju da se spreme za izlazak, onda ste osuđeni na neuspeh. Eliminisanje ometanja ili komunikacija u trenucima kada nema ometanja jedan je od najboljih načina da svi obrate pažnju. Isključite TV. Spustite telefone. Ovo će pomoći da se „očisti vazduh“ i omogućiti vašem detetu da vas bolje sluša.
- Pomozite svojoj deci da slušaju tako što ćete imati porodičnu frazu za pažnju
Ako imate mnogo dece i mnogo haosa, može biti izazovno pridobiti pažnju svih. Pokušajte da smislite neku frazu koja znači da svi treba odmah da obrate pažnju. To može biti nešto poput: „Gde su vam uši!?“, pa neka odgovore: „Uši su ovde!“ da biste znali da imate njihovu pažnju.
- Pomozite svom detetu da sluša tako što ćete promeniti način komunikacije
Grubo izdavanje naređenja svima oko vas nikad ne funkcioniše dobro. Možda to deluje u vojsci, ali ne i kod kuće. Umesto toga, spustite se na njihov nivo, pogledajte ih u oči i porazgovarajte s njima. Govorite s poštovanjem i ljubavlju, ali budite odlučni ako je potrebno. Zapamtite, vi ste i dalje roditelj, ali zapamtite i da su oni i dalje deca. Odgovaraće mnogo bolje na miran i sabran ton nego na vikanje i dreku.
- Pomozite svom detetu da sluša tako što ćete im biti uzor ponašanja koje želite da vidite kod njih
Da li gledate u svoj telefon kada vaša deca pokušavaju da razgovaraju s vama? Da li vam je potrebno da dete kaže: „Mama!“, nekoliko puta pre nego što odgovorite? Modelirajte postupke koje želite da vidite kod svoje dece. Najbolji način učenja je modeliranje. Deca su loša u slušanju, ali su vrlo dobra u imitiranju!
Što duže sam roditelj, bolje upoznajem svoju decu i postajem bolja u komunikaciji. Učenje zdrave komunikacije u porodici zahteva trud i samokontrolu, ali se i te kako isplati. I uvek se setite da baš kao i vi i vaša deca uče u hodu. Neka milost prema sebi i jednih prema drugima bude na prvom mestu u vašim mislima.
Izvor: world from the bird
Možda će vas zanimati sledeće emisije: